Live Chat Software by Kayako
پایگاه آموزش: راهنمای داوران
راهنمای داوری مقالات
منتشر شده توسط احمد سلطانی نژاد روشن 25 March 2016 06:58 PM

راهنمای داوری مقالات

در سامانه‌های سنتی، داوران باید نظر خود را به صورت مکتوب، در قالب یک فرم یا به صورت تفصیلی در مورد مقالات بیان کنند. برای ایفای این نقش، سامانه مدیریت نشریات علمی سیناوب امکانات پویایی را در اختیار داوران و ارزیاب‌ها قرار داده است. در همان ابتدا و در قالب فرم اولیه ثبت‌نام، از افراد خواسته می‌شود که تمایل خود را برای پذیرش نقش داوری اعلام کنند. البته این اعلام آمادگی، برای نهایی شدن، نیاز به تأیید مدیر سامانه (مدیر داخلی یا اجرایی) دارد. مدیر سامانه می‌تواند به صورت مستقیم افرادی را به عنوان ارزیاب و داور در سامانه ثبت کند. به هر حال، افرادی که در سامانه به عنوان داور ثبت‌شده‌اند، وقتی با نام کاربری و کلمه عبور وارد سامانه می‌شوند می‌توانند به عنوان داور به ایفای نقش بپردازند.

 

به منظور روان‌سازی فرآیند داوری مقالات، به محض اینکه سردبیر فردی را به عنوان داور مقاله مشخص کرد، ایمیلی حاوی ثبت‌نام ایشان به عنوان داور ارسال می‌شود و از وی درخواست می‌شود موافقت یا عدم موافقت خود را اعلام کند. در این مرحله نیازی به ورود به سامانه نیست. داور با انتخاب یکی از دو گزینه قبول یا رد داوری، نظر خود را در سامانه ثبت می‌کند. چنانچه داور، ارزیابی مقاله ارسالی را بپذیرد، پیوند دسترسی به اصل مقاله برای ایشان ارسال می‌شود. داور با کلیک روی این پیوند، بدون نیاز به نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه می‌شود و امکان داوری مقاله و دسترسی به اصل مقاله و فرم داوری برای وی فراهم می‌شود. به هر حال، برای آغاز به داوری، این امکان نیز وجود دارد تا پس از مراجعه به سامانه و ورود نام کاربری و کلمه عبور، وارد صفحه شخصی داور ‌شوید

این بخش در دست به روزرسانی است. برای مشاهده اطلاعات بیشتر گزینه زیر را انتخاب کنید

راهنمای داوری مقالات PDF 

صفحه اختصاصی داور

 

فرم مشاهده اطلاعات مقاله توسط داور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرم داوری مقالات

نکات مهم در رابطه با داوری

-         بسیاری از نشریات علمی برای تسهیل فرآیند ارزیابی، فرم‌های از پیش طراحی‌شده‌ای را در اختیار داوران قرار می‌دهند. چنین فرمی را می‌توان با استفاده از سامانه سیناوب هم در اختیار داوران قرار داد.

-         فرم داوری را مدیر سامانه می‌تواند ویرایش کرده و سؤالات مورد نظر را اضافه یا کم کند.

-         امکان تغییر نظر داوری در رابطه با مقالات داوری شده وجود ندارد. بنابراین، شایسته است داوران در  ثبت نظرات خود دقت کافی داشته باشید.

-         مقالاتی که به داوری ارسال می‌شود، از طریق ایمیل به داور اطلاع‌رسانی می‌شود.

-         داور می‌تواند با انتخاب گزینه‌های قبول یا رد داوری، بدون اینکه نیاز باشد وارد سامانه شود، نظر خود را اعلام کند.

-         برای مشاهده اطلاعات بیشتر در رابطه با یک مقاله، روی کد مقاله کلیک کنید.

-         امکان کلیک روی کد مقاله بعد از اتمام فرآیند داوری، به صورت خودکار غیرفعال می‌شود.

-         در مرحله اول فقط از داور خواسته می‌شود که آمادگی خود را برای داوری اعلام کند؛ می‌توانید گزینه قبول می‌کنم یا قبول نمی‌کنم را انتخاب کنید. بعد از انتخاب گزینه مورد نظر، دگمه ذخیره را انتخاب کنید تا نظر شما در سامانه ثبت شود.

-         تنها پس از قبول داوری مقاله، امکان مشاهده متن کامل مقاله وجود دارد.

-         به هر ترتیب، چنانچه داور در ابتدا بپذیرد مقاله‌ای را داوری کند، اما در ادامه کار نظر ایشان تغییر کند، این امکان وجود دارد تا به طور مشخص نظر خود را با گزینه "نمی‌توانم داوری کنم" در سامانه درج کند.

-         در سامانه مدیریت نشریات علمی سیناوب داور می‌تواند:

-                                     یک یادداشت اختصاصی برای نویسنده بنویسد.

-                                     یک یادداشت اختصاصی برای سردبیر نشریه ارسال کند.

-                                     فرم اختصاصی ارزیابی را تکمیل کند.

-                                     یک فایل ویرایش شده یا همراه با یادداشت‌ها و حاشیه‌نویسی را  از طریق سامانه برای سردبیر علمی نشریه ارسال کند. اغلب ارزیاب‌ها ترجیح می‌دهند نظر خود را در حاشیه  مقاله درج کرده یا با استفاده از امکانات ورد، مواردی را برای اصلاح و ویرایش مشخص کنند.

-         فایل ویرایش شده و نظرات تکمیلی خود را در قالب یک فایل متنی با استفاده از بخش بارگذاری فایل، ارسال کنید. فایل مذکور برای دبیر علمی و نویسنده ارسال می‌شود. البته این گزینه اختیاری است.

-         سردبیر و مدیر سامانه می‌توانند به صورت مستقیم افرادی را به عنوان ارزیاب و داور در سامانه ثبت کند.

-          

-         در پایان لازم است داور  نظر نهایی خود را در قالب یکی از پنج گزینه زیر مشخص شود:

  • قابل پذیرش
  • بازنگری جزیی
  • بازنگری کلی
  • غیرقابل پذیرش
  • نمی‌توانم داوری کنم

در صفحه شخصی داوری، چند گزینه وجود دارد:

  • مقالات جدیدی که برای داوری ارسال شده است و هنوز باز نکرده‌اید.
  • مقالات در حال داوری که در مراجعات قبلی ناتمام گذاشته‌اید و می‌توانید دوباره باز کنید و فرآیند داوری را کامل کنید.
  • مقالات داوری شده، که فقط فهرست می‌شوند و چون نظر نهایی خود را اعلام کرده‌اید، دیگر نه نیازی به کار بیشتر دارد و نه می‌توانید نظر قبلی را تغییر دهید!
  • مقالاتی که داوری آن‌ها را نپذیرفته‌اید
  • مقالاتی که فرآیند بررسی و ارزیابی آن‌ها توسط سردبیر به پایان رسیده و نهایی شده است جهت اطلاع داور قابل مشاهده است.

فرض کنیم که مقاله جدیدی برای شما ارسال شده است. این مقاله‌ها در بالای صفحه فهرست می‌شوند و در کنار هر مورد، یک کد اختصاصی درج شده است. روی این کد کلیک کنید تا مشخصات مقاله باز شود. با کلیک بر روی کد مقاله می‌توانید توضیحات سردبیر، چکیده مقاله و کادر مخصوص درج نظر اولیه خود را رویت کنید. در مرحله اول فقط از داور خواسته می‌شود که آمادگی خود را برای داوری اعلام کند؛ می‌توانید گزینه قبول می‌کنم یا قبول نمی‌کنم را انتخاب کنید. بعد از انتخاب گزینه مورد نظر، دکمه ذخیره را انتخاب کنید.

(0 رای (ها))
مفید
مفید نیست

نظرات (0)
ارسال نظر
 
 
نام کامل:
ایمیل:
نظرات:
تایید کپچا 
 
لطفاً عبارتی که در تصویر می بینید را در کادر زیر وارد کنید. این عمل جهت جلوگیری از ارسال خودکار فرمها توسط برنامه های مخرب الزامی است.

Help Desk software by Kayako