Live Chat Software by Kayako
پایگاه آموزش
معرفی سامانه مدیریت نشریات علمی سیناوب
منتشر شده توسط احمد سلطانی نژاد روشن 29 March 2016 01:45 AM

معرفی سامانه مدیریت نشریات علمی سیناوب

 نشریات دانشگاهی بخش جدایی‌ناپذیری از ساختار دانشگاه شده‌اند. اگر تا امروز، دانشگاه را به عنوان جایی می‌شناختیم که در آن پژوهش و آموزش انجام می‌شود، حال انتشار و به خصوص انتشار منظم نشریات علمی، یکی از اجزای اصلی دانشگاه شده است. گروه‌های علمی دانشگاهی برای پیشبرد مقاصد آموزشی و پژوهشی خود، نشریه‌های علمی ـ ترویجی یا علمی ـ پژوهشی را تأسیس کرده و یافته‌های پژوهشی یا گزارش‌های آموزشی اعضای هیأت علمی خود را در آن منتشر می‌کنند. انتشار نشریات، در مقایسه با کتاب، نیاز به ساختار سازمانی پیچیده‌تری دارند. سامانه مدیریت نشریات علمی (سیناوب) باهدف فراهم آوردن زمینه لازم برای انجام بهتر و به موقع تمامی فرآیندهای انتشار مجلات علمی طراحی و پیاده‌سازی شده است.

سیناوب، سامانه یکپارچه مدیریت نشریات ادواری است که توسط شرکت شریف پردازشگر دانش طراحی و پیاده‌سازی و با همکاری برخی انجمن‌های علمی، مراکز پژوهشی و دانشگاهی توسعه یافته است و هم اکنون به یکی از بهترین سامانه‌های مدیریت نشریات علمی تبدیل شده است. هم‌اکنون بیش از 1200 نشریه علمی وابسته به دانشگاه‌های مختلف و انجمن‌های علمی از این سامانه برای مدیریت انتشار الکترونیک نشریات خود استفاده می‌کنند. کار تحقیق و توسعه این سامانه با همکاری همه نشریات و به صورت متمرکز در شرکت شریف پردازشگر دانش همچنان ادامه دارد. برای اطلاعات بیشتر پیرامون سیناوب و سایر طرح‌های شریف‌ پردازشگر دانش به آدرس زیر مراجعه کنید:

www.sinaweb.net

 

 سامانه مدیریت نشریات علمی سیناوب برای نظم بخشیدن و تسهیل چرخش مقاله و اطلاعات پیرامون آن در سامانه تولید نشریات علمی و دانشگاهی طراحی شده است. به بیانی ساده، این سامانه مقالات را از نویسنده دریافت می‌کند، در کارتابل  سردبیر نشریه قرار می‌دهد، به محض دستور سردبیر آن را برای داوران یا ارزیابان معین‌شده ارسال می‌کند، نظر تخصصی داور درباره مقاله را ثبت کرده و به سردبیر (یا دبیر تخصصی) عودت می‌دهد. اگر انجام کار داور با تأخیری همراه شد، سامانه به صورت خودکار پیام‌های پیگیری را ارسال می‌کند. بعد، در صورت اعلام نیاز توسط داور، سامانه مقاله را به نویسنده برمی‌گرداند تا ویرایش‌ها یا تغییرات لازم را انجام دهد و ویراست جدید را دوباره وارد چرخه داوری کرده تا به تأیید نهایی برسد (یا در صورت عدم احراز صلاحیت چاپ، آن را از این چرخه خارج می‌کند). در مرحله بعدی، مقاله را به ویراستار نشریه می‌سپارد تا ویرایش‌های زبانی لازم را انجام دهد. به همین ترتیب، صفحه‌آرای نشریه مقاله ویرایش شده را از طریق سامانه سیناوب دریافت کرده و نسخه آماده انتشار را در سامانه بارگذاری می‌کند. در اینجا سردبیر می‌تواند نسخه الکترونیک را منتشر کرده و نسخه چاپی را برای چاپخانه ارسال کند.

به این ترتیب، سامانه مدیریت نشریات سیناوب در نقش یک منشی پیگیر و فعال، تمامی امور مربوط به چرخه انتشار نشریات علمی را انجام می‌دهد. هر فردی که در این سامانه ثبت‌نام می‌کند، در ابتدا به عنوان نویسنده شناخته می‌شود و فقط می‌تواند مقالات جدیدی را ارائه دهد. برای پذیرش سایر مسئولیت‌ها، نقش‌های دیگری در سامانه وجود دارد.

در سامانه سیناوب ده نقش مجزا قرار دارد. هر کاربر می‌تواند صاحب یک یا چند نقش باشد. اگر کاربری چند نقش داشته باشد، می‌تواند با مراجعه به صفحه اول سایت، نقش خود را تغییر دهد. برای مثال اگر یک کاربر در این سامانه به عنوان نویسنده و داور تعریف شده است، می‌تواند با مراجعه به صفحه اختصاصی خود، یکی از دو نقش نویسندگی یا داوری را انتخاب کرده و به ایفای مسئولیت خود بپردازد.

ده نقشی که در سامانه سیناوب وجود دارد به شرح ذیل است:

 1.      نویسنده
 2.      داور
 3.      اعضای هیأت تحریریه
 4.      کارشناس
 5.      سردبیر
 6.      دبیر تخصصی
 7.      ویراستار
 8.      صفحه آرا
 9.      ناشر
 10. مدیر سامانه

امکانات و سطح دسترسی هر یک از این نقش‌ها متفاوت است. نویسنده تنها می‌تواند مقاله‌ای را ارائه دهد یا مقالاتی که پیش از این ارائه داده را مدیریت کند، داور تنها می‌تواند نظر خود درباره یک مقاله ارجاعی را درج کند، و مدیر سامانه می‌تواند همه تنظیمات مربوط به سامانه و اختصاص نقش‌ها را انجام دهد.

امکانات و سطح دسترسی هر یک از این نقش‌ها متفاوت است.

 • سامانه مدیریت نشریات علمی سیناوب، امکانات و قابلیت‌های خوبی را در اختیار مدیر سامانه قرار داده است. تمامی فرآیندهای اجرایی دریافت، داوری و انتشار الکترونیکی مقالات با استفاده از امکانات مختلف سیناوب قابل انجام است: این امکانات به شرح زیر در چند دسته کلی قرار می‌گیرند

 

نویسنده

نویسنده تنها می‌تواند مقاله‌ای را در سامانه ثبت کرده و ارسال کند. همچنین این امکان وجود دارد تا وضعیت مقاله را پیگیری کرده و از آخرین تصمیم‌گیری در رابطه با مقاله اطلاع پیدا کند.

کارشناس

کارشناس به عنوان مدیر اجرایی نشریه، مقالات را دریافت کرده و پس از بررسی اولیه چنانچه با شرایط و ضوابط مجله انطباق داشته باشد، برای تعیین داور و تصمیم‌گیری در اختیار سردبیر قرار می‌دهد.

داور

داور تنها می‌تواند نظر خود را در رابطه با مقالات ارائه کرده  و جزئیات فرم داوری مقالاتی که خود داوری کرده است، مشاهده کند.

اعضای هیأت تحریریه

اعضای هیأت تحریریه می‌توانند مقالاتی که از طرف سردبیر به آنها ارجاع داده می‌شود را بررسی کرده و نظر خود را در هر مرحله اعلام کنند.

سردبیر

سردبیر مسئولیت اصلی نشریه را بر عهده دارد و بر تمامی فرآیند ارزیابی، داوری و انتشار الکترونیکی مقالات نظارت کامل دارد.

دبیر تخصصی

دبیر تخصصی در واقع دستیار اصلی سردبیر است و این امکان وجود دارد تا با اجازه سردبیر، مقالات را به داوری ارسال کرده و پس از مشاهده نتیجه داوری مقالات را برای نویسنده ارسال نماید. سیناوب امکان واگذاری بخشی از مسئولیت سردبیری را به دبیر تخصصی فراهم کرده است. دبیر تخصصی می‌تواند از میان اعضای هیأت تحریریه نشریه یا سایر افراد انتخاب شود.

ویراستار ادبی

ویراستار ادبی وظیفه ویرایش مقالات را بر عهده دارد. مقالات که به ارزیابی آن‌ها به اتمام رسیده و مورد پذیرش قرار گرفته است پس از اصلاحات و بازنگری و تأیید نویسنده، برای آماده‌سازی جهت انتشار به ویراستار ادبی ارسال می‌شود.

صفحه آرا

صفحه آرا مقالات ویراستاری‌شده را بر اساس تنظیمات اصلی مجله صفحه‌آرایی کرده و به فرمت پی دی اف برای بارگذاری در سامانه ذخیره می‌کند.

ناشر

ناشر وظیفه انتشار مقالات از قبل منتشرشده را در سامانه دارد. همچنین دوره و شماره مجلات جدید را تعریف کرده و مقالات نهایی شده را در سامانه بارگذاری کرده و انتشار می‌دهد.

مدیر سامانه

مدیر سامانه در واقع همان سردبیر است تمامی اختیارات تعیین وظایف، ورود اطلاعات و واگذاری نقش‌ها به افراد مختلف توسط مدیر سامانه انجام می‌پذیرد. در ادامه هر یک از موارد فوق‌الذکر را به تفصیل توضیح داده می‌شود.

 

 

مدیریت سایت اطلاع‌رسانی نشریه

عنوان

توضیحات

عنوان مجله و توضیحات سامانه

ورود اطلاعات اصلی در رابطه با نشریه ، اهداف، چشم اندازها و شرایط و ضوابط ارسال مقاله

اعضای هیأت تحریریه

اطلاعات کامل اعضای هیأت تحریریه را در سامانه وارد کنید

اخبار و اعلانات

با استفاده از این گزینه اطلاعات مختلف در رابط با نشریه را اعلام کنید

تبلیغات

با استفاده از این گزینه سایت نشریه را جذاب تر و زیباتر کنید

بارگذاری تصاویر و فایلهای مورد نیاز در سامانه

فایلهای پیش فرض برای ارسال مقاله و همچنین سایر فایلها و اطلاعات مورد نیاز را در سامانه بارگذاری کنید

اضافه کردن نام کشورها

نام کشورها برای ثبت اطلاعات بیشتردر رابطه با نویسنده را در این قسمت وارد کنید

پیوندهای مفید،

با این گزینه سایت های مهم و مرتبط با نشریه  را اطلاع رسانی کنید

پرسش‌های متداول

مجموعه ای از پرسش ها و پاسخ های مفید برای اطلاع رسانی بیشتر را در این قسمت وارد کنید.

واژه‌نامه اختصاصی

چانچه نشریه شما از واژه نامه های خاصی استفاده می کند در این قسمت وارد کنید.

اطلاعات اشتراک مجله

در صورتی که نشریه به صورت چاپی انتشار می‌یابد، نحوه اشتراک و ارسال نسخه چاپی نشریات را اطلاع رسانی کنید

 

 

 

 

 

 

تنظیمات اصلی نشریه

عنوان

توضیحات

تنظیمات مجله

تنظیمات اصلی نشریه را شامل آدرس اینترنتی، آدرس ایمیل، نحوه داوری مقالات (سیستم باز یا بسته) و نحوه کار دبیر تخصصی و زمانبندی پیگیری مقالات را مشخص کنید

نامه‌های پیش‌فرض

مجموعه نامه های پیش فرض را ملاحظه کرده و حسب نیاز ویرایش کنید

تعیین موضوعات و محورهای اصلی نشریه

موضوعات اصلی نشریه را در سامانه وارد کنید

تخصیص موضوعات به داوران

حوزه تخصصی داوران را مشخص کنید

انواع مقالات

انواع مقالات را در سامانه وارد کنید: مقالات پژوهشی، مروری، نقد و بررسی و ...

چک لیست ارسال مقاله

موارد مهم را برای اطمینان از درستی کار نویسنده به هنگام ارسال مقاله در سامانه ثبت کنید

فرم داوری مقالات

فرم داوری مقالات را به دقت در سامانه ثبت کنید. فرم داوری می تواند بر اساس نوع مقاله (پژوهشی، مروری و ...) یا نوع داوری (داوری اولیه، داوری دبیر تخصصی یا داوری تطبیقی) متفاوت باشد.

 

مدیریت کاربران سامانه

عنوان

توضیحات

فهرست کاربران

فهرست کاربران را مشاه ده کرد و حسب نیاز برای برای ورود اطلاعات بیشتر ویرایش کنید.

تعیین وظایف

حسب مورد نقش های سردبیری، دبیر تخصصی، ویراستاری و صفحه آرایی و ناشر را به کاربران همکار نشریه اختصاص دهید

ارسال ایمیل گروهی به کاربران

به مناسبت های مختلف ایمیل های اطلاع رسانی گروهی به کاربران ارسال کنید

وارد کردن گروهی فهرست کاربران

در صورتی که اطلاعات کاملی از کاربران علاقمند به نشریه را در اختیار دارید، یا فهرست داوران را به فرمت اکسل دارید با استفاده از این گزینه در سامانه وارد کنید.

ادغام کاربران تکراری

در صورتی که اطمینان دارید کاربرانی با یک نام و هویت واحد، دو یا چند بار در سامانه ثبت نام کرده اند، اطلاعات آنها را ادغام کرده و یکی از ایمیلها را به عنوان ایمیل اصلی مشخص کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیریت سردبیری نشریات علمی

سردبیر نشریه، ناظر اصلی جریان بررسی و ارزیابی چکیده‌ها و اصل مقالات علمی است که برای بررسی و ارزیابی از طریق سامانه مجله ارسال شده است. به همین خاطر امکانات ویژه‌ای در اختیار سردبیر نشریه قرار دارد. سامانه مدیریت نشریات علمی سیناوب، همه امکانات لازم برای ایفای این نقش را در اختیار او قرار می‌دهد.

عنوان

توضیحات

جستجوی مقالات

مشاهده فهرست مقالات یا مقالات مشخص بر اساس وضعیت  مقاله

ثبت نام داوران جدید

ثبت نام داوران جدید و تعیین حوزه تخصصی آنها

مشاهده وضعیت داوران

مشاهده وضعیت همکاری داوران با نشریه و گزارش میانگین روزهای داوری و همچنین ثبت اطلاعات پرداخت به داوران

ارسال مقالات به

     اعضای هیأت تحریریه

     داوری،

     دبیر تخصصی،

     بازنگری،

     ویراستاری، صفحه آرایی و

     انتشار الکترونیکی

تمامی فرآیندهای ارزیابی و داوری مقالات و همچنین تصمیم گیری در رابطه با وضعیت مقالت با استفاده از امکانات بخش سردبیری مقالات امکان پذیر است.

مقالات با وضعیت پذیرش مشروط برای بازنگری به نویسنده ارسال شده و مقالات نهایی شده در وضعیت انتشار الکترونیکی قرار می‌گیرد

مشاهده فهرست مقالات در دست داوری

مقالات در دست داوری و تصمیم‌گیری در رابطه با اتمام فرآیند داوری یا انتظار برای مشخص شدن نظرات سایر داوارن با استفاده از این گزینه امکان پذیر است.

مشاهده اطلاعات وضعیت پیگیری مقالات

مشاهده وضعیت تمامی کارهای انجام شده در رابطه با یک مقاله مشخص

تعیین وضعیت بررسی نهایی مقاله

وضعیت نهایی مقاله شامل پذیرش یا رد مقاله است

کارشناسی مقالات

در سامانه سیناوب این امکان وجود دارد تا بخشی از بررسی اولیه مقالات توسط کارشناس نشریه به انجام رسد. برای انجام این کار، نقش خاصی در سامانه اختصاص یافته است.

نقش اعضای هیأت تحریریه

سردبیر در هر مرحله می‌تواند مقالات را برای دریافت مشورت به اعضای هیأت تحریریه ارسال نماید. برای انجام این کار، نقش خاصی در سامانه اختصاص یافته است.

 

 

داوری مقالات علمی

سامانه مدیریت نشریات علمی سیناوب امکانات پویایی را در اختیار داوران و ارزیاب‌ها قرار داده است. مدیر سامانه می‌تواند به صورت مستقیم افرادی را به عنوان ارزیاب و داور در سامانه ثبت کند. به منظور روان‌سازی فرآیند داوری مقالات، به محض اینکه سردبیر فردی را به عنوان داور مقاله مشخص کرد، ایمیلی حاوی ثبت‌نام ایشان به عنوان داور ارسال می‌شود و از وی درخواست می‌شود موافقت یا عدم موافقت خود را اعلام کند.

عنوان

توضیحات

فرم داوری

ضروری است مدیر سامانه فرم ویژه داوری را در سامانه ایجاد کند.

تغییر نظر داوری بعد از نهایی شدن داوری

امکان تغییر نظر داوری در رابطه با مقالات داوری شده وجود ندارد. بنابراین، شایسته است داوران در  ثبت نظرات خود دقت کافی داشته باشید

پذیر ش مقالات برای داوری

مقالاتی که به داوری ارسال می‌شود، از طریق ایمیل به داور اطلاع‌رسانی می‌شود. داور می‌تواند با انتخاب گزینه‌های قبول یا رد داوری، بدون اینکه نیاز باشد وارد سامانه شود، نظر خود را اعلام کند.

گواهی داوری

به زودی امکان صدور گواهی داوری فراهم می‌شود. هم اکنون داور با ورود به سامانه می‌تواند گزارش تعداد مقالات داوری شده را مشاهده کند.

مشاهده متن کامل مقالات

تنها پس از قبول داوری مقاله، امکان مشاهده متن کامل مقاله وجود دارد.

 

ارسال نظرات داور به همراه فایل اصلی

امکان اراسال فایل ویرایش شده و نظرات تکمیلی  داور در قالب یک فایل متنی با استفاده از بخش بارگذاری فایل وجود دارد. فایل مذکور برای دبیر علمی و نویسنده ارسال می‌شود. البته این گزینه اختیاری است.

مشاهده وضعیت نهایی یک مقاله

مقالاتی که فرآیند بررسی و ارزیابی آن‌ها توسط سردبیر به پایان رسیده و نهایی شده است جهت اطلاع داور قابل مشاهده است.

 

 

مدیریت انتشار الکترونیکی نشریات علمی

فرآیند انتشار مقالات بعد از نهایی شدن وضعیت ارزیابی مقاله و پذیرش نهایی شروع شده و شامل فرآیند ویراستاری، صفحه آرایی و انتشار الکترونیکی است. در این مرحله بعد از ارسال مقالات به ویراستاری و صفحه آرایی و آماده سازی مقالات، امکان انتشار آنلاین مقالات وجود دارد.

عنوان

توضیحات

ویراستاری ادبی

سردبیر مقالات پذیرفته شده را برای ویراستاری ادبی به ویراستار ارسال می کند. ویراستاری زیر نظر سردبیر یا مدیر انتشار فعالیت می‌کند.

صفحه آرایی

مقالات ویراستاری شده برای آماده سازی برای انتشار توسط سردبیر به صفحه‌آرا ارسال می شود.

ایجاد دوره (سال) انتشار نشریه و ایجاد شماره اختصاصی برای هر دوره انتشار (بهار یا تابستان و ...)

ناشر با استفاده از امکانات این بخش دوره را برای هر سال ایجاد می‌کند و بر همین اساس شماره های اختصاصی را برای هر دوره انتشار در سامانه ثبت می کند

انتشار مقالات پذیرش شده یا مقالات در دست بررسی و ویرایش نهایی

 

مقالات پذیرفته شده که تمامی مراحل را طی کرده باشند رد وضعیت انتشار الکترونیکی قرار گرفته یا در دوره و شماره خاصی انتشار می‌یابند.

انتشار شماره‌های آرشیو نشریات

برای بارگذاری اطلاعات شماره های قبلی نشریه،دوره و شماره مربوطه را در سامانه ثبت کرده و تاریخ دقیق انتشتار را مشخص کنید.

 

 

 

 

 

 

مراحل راه اندازی سامانه یک نشریه

 

 

مراحل کار

عنوان

توضیحات

1

سفارش آنلاین

ابتدا در سامانه سیناوب ثبت نام کرده و درخواست خود برای خرید سامانه را ارسال کنید. برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

 

پیش فاکتور طی مدت حداکثر کمتر از  یک روز کاری برای شما ارسال خواهد شد.

 

2

پرداخت هزینه

 

مبلغ را به حساب شرکت واریز کرده و رسید مربوطه را به آدرس ایمیل این شرکت ارسال کنید. sinaweb.net@gmail.com

شماره حساب شرکت روی فاکتور درج شده است.

3

ثبت دامنه و انجام تنظیمات ضروری

 

در صورتی که در نظر دارید نشریه آدرس اینترنتی مستقلی داشته باشد، آدرس مورد نظر را ثبت کرده یا از سیناوب درخواست کنید تا آدرس را برای شما ثبت کند.

دامنه .ir به صورت رایگان در اختیار نشریات قرار می گیرد.  برای ثبت دامنه دات آی آر به آدرس www.nic.ir مراجعه کنید.

در صورتی که خود شما دامنه را ثبت می‌کنید، ان اس دامنه را به این شرح تنظیم کنید:

Ns1.iranjournals.ir

Ns2.iranjournals.ir

 

 

در صورتی که آدرس اینترنتی نشریه به عنوان زیر دامنه موسسه صاحب امتیاز نشریه مشخص شده است، دی ان اس را روی آی سامانه نشریات ایران تنظیم کنید.  79.175.138.164  

 

 

4

طراحی هدر

جلد نشریه را برای طراحی هدر سامانه ارسال کنید

 

6

راه اندازی سامانه

سامانه طی همان روز یا حداکثر یک روز کاری بعد از پرداخت هزینه و راه اندازی خواهد شد.

نام کاربری و رمز عبور به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد  شد

7

انجام تنظیمات اولیه نشریه

 

 

8

بارگذاری آرشیو نشریه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(2 رای (ها))
مفید
مفید نیست

نظرات (0)
ارسال نظر
 
 
نام کامل:
ایمیل:
نظرات:
تایید کپچا 
 
لطفاً عبارتی که در تصویر می بینید را در کادر زیر وارد کنید. این عمل جهت جلوگیری از ارسال خودکار فرمها توسط برنامه های مخرب الزامی است.

Help Desk software by Kayako