Live Chat Software by Kayako
پایگاه آموزش: راهنمای سردبیر
راهنمای سردبیر
منتشر شده توسط احمد سلطانی نژاد روشن 25 March 2016 06:54 PM

 

راهنمای سردبیر نشریه

 

سردبیر نشریه، ناظر اصلی جریان بررسی و ارزیابی چکیده‌ها و اصل مقالات علمی است که برای بررسی و ارزیابی از طریق سامانه مجله ارسال شده است. به همین خاطر امکانات ویژه‌ای در اختیار سردبیر نشریه قرار دارد. سامانه مدیریت نشریات علمی سیناوب، همه امکانات لازم برای ایفای این نقش را در اختیار او قرار می‌دهد.  در جریان بررسی مقالات در سامانه سیناوب، دو روش کلی وجود دارد

 1. به منظور تسریع در فرآیند داوری و ارزیابی مقالات، سردبیر می‌تواند نقش خود را به دبیر تخصصی واگذار کند. به این ترتیب، دبیر تخصصی می‌تواند مقالات را به داوری ارسال کرده و پس از مشاهده نتیجه داوری، در صورت نیاز به بازنگری و اصلاح، مقالات را برای نویسنده ارسال کرده و تا نهایی شدن و بازبینی نهایی بر جریان ارزیابی مقاله نظارت داشته باشد
 2. سردبیر می‌تواند از دبیر تخصصی بخواهد تا داورانی را برای ارزیابی و داوری مقاله معرفی کند. در این صورت، سردبیر خود وظیفه ارسال مقالات به داوری را بر عهده دارد
 3. در برخی ویرایش‌ها، سردبیر می‌تواند از اعضای هیأت تحریریه در رابطه با مقاله نظر سنجی کرده و بر اساس آن تصمیم لازم را اتخاذ کند

تنظیمات این موارد یک‌بار و با استفاده از نقش مدیر سامانه انجام می‌پذیرد

هر مقاله‌ای که توسط نویسنده‌ای ارسال می‌شود، در مرحله اول به دست سردبیر می‌رسد. چنانچه، سردبیر نقش کارشناس مجله را فعال کرده باشد، کارشناس مقاله را دریافت کرده و در صورت انطباق با شرایط و ضوابط مجله برای تعیین داور و انجام فرآیند ارزیابی به سردبیر ارسال می‌کند.

بر اساس بررسی اولیه توسط سردبیر یا دبیر تخصصی مبنی بر اینکه آیا اساساً مقاله صلاحیت داوری، ارزیابی و انتشار را دارد یا نه و اگر صلاحیت انتشار را دارد باید توسط چه کسی ارزیابی شود، مشخص می‌شود. سردبیر ممکن است وظیفه انجام این امر را به همکاران علمی خود در شورای سردبیری نشریه یا دبیر تخصصی واگذار کند تا ارزیابی اولیه را انجام داده و چنانچه مقاله، شرایط و ضوابط مورد نظر نشریه را رعایت کرده باشد برای داوری ارسال شود. در غیر این صورت، مقاله مورد پذیرش قرار نگرفته و در صورت نیاز برای نگارش و اصلاح مجدد به نویسنده بازگردانده می‌شود.

فردی که به عنوان سر دبیر علمی نشریه مشخص‌شده است، هنگام مراجعه به سامانه و ورود با نام کاربری و کلمه عبور اختصاصی، صفحه‌ای مانند تصویر زیر مشاهده می‌کند. چنانچه ایشان نقش‌های دیگری از جمله داوری را نیز بر عهده داشته باشد، به صفحه اختصاصی این بخش‌ها نیز دسترسی خواهد داشت.

این بخش در دست  به روزرسانی است. برای مشاهده اطلاعات بیشتر گزینه زیر را انتخاب کنید

راهنمای سردبیر نشریه (پی دی اف)

 

صفحه اختصاصی سردبیر

صفحه اختصاصی سردبیر مانند تصویر زیر است :

 

 

-         در ساختار مدیریت علمی نشریات، سردبیر تمامی کارهای مربوط به ارزیابی و داوری مقالات را به انجام می‌رساند.

-         البته این امکان وجود دارد تا ایشان بخشی از وظایف خود را به دبیر تخصصی که در واقع دستیار اصلی سردبیر است، واگذار کند. به طور کلی، دبیر تخصصی می‌تواند مقاله را مورد بررسی و ارزیابی علمی قرار داده و نظر خود را به نویسنده اعلام کند. ایشان همچنین می‌تواند مقاله را به داوری ارسال کرده و بر اساس نظر دارو، نتیجه بررسی را به اطلاع نویسنده برساند.

-         سردبیر و دبیر تخصصی تنها افرادی هستند که می‌تواند مقالات را به داوری ارسال کرده، نتیجه داوری را مشاهده کنند و در صورت اختلاف نظر بین داوران به داور سوم یا داور تطبیقی ارسال کنند و در نهایت نتیجه داوری را به اطلاع نویسنده عهده‌دار مقاله برسانند.

-         سردبیر و دبیر تخصصی همچنین می‌تواند با مشاهده اصلاحات انجام‌گرفته توسط نویسنده، آن را برای مطابقت با نظر داور به داور مربوطه یا داور تطبیقی ارسال کند و در نهایت بعد از اینکه بازنگری و اصلاحات مورد نظر انجام گرفت برای ادامه کار، به همراه یادداشت ویژه برای ارسال نهایی مقاله را به نویسنده بازگرداند.

-         نشریات علمی معتبر معمولاً در کمترین زمان ممکن فرآیند بررسی و ارزیابی را به نتیجه رسانده و نتیجه را به نویسنده اعلام می‌کنند.

-         برخی اعضای شورای سردبیری می‌توانند با پذیرفتن نقش داوری به فرآیند بررسی و ارزیابی مقالات کمک شایانی کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرم جستجوی مقالات

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با انتخاب گزینه جستجو، فهرست مقالات مرتبط به مانند تصویر بعدی نمایش داده می‌شود. با انتخاب کد مقاله امکان مشاهده اطلاعات بیشتری در رابطه با مقاله وجود دارد.

فرم نمایش نتیجه جستجوی مقالات

 

 

 

مشاهده وضعیت داوران

یکی از امکانات بسیار خوب سامانه سیناوب که مورد توجه بسیاری قرارگرفته است، گزارش وضعیت همکاری داوران در بررسی و ارزیابی مقالات علمی است.

 

 

 

فرم مشاهده وضعیت داوران

 

 

 

با انتخاب گزینه جستجو، فهرست کاملی از مقالاتی که دارای شرایط تعیین‌شده باشند، نمایش داده می‌شود. با استفاده از امکانات این صفحه (مانند تصویر صفحه بعد) این امکان وجود دارد تا مقالاتی که به موقع داوری نشده است به داور دیگری ارسال شود یا داورانی که با تأخیر داوری مقالات را انجام داده‌اند، مقاله جدید برای آن‌ها ارسال نشود.

تمامی گزینه‌هایی که بر اساس آن می‌توان نتیجه جستجو را محدودتر کرد در فرم مشاهده داوران وجود دارد. با توجه به نیاز و بر اساس اینکه چند مقاله برای داوری ارسال‌شده است یا چند داور با دفتر نشریه همکاری دارند، می‌توان گزارش‌های مفیدی را تولید کرد.

فرم مشاهده فهرست مقالات در دست داوری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صفحه اختصاصی سردبیر  

 

نکات مهم سردبیری نشریات علمی

-         با کلیک روی کد مربوط به هر مقاله، اطلاعات کامل آن مقاله به همراه امکاناتی برای انجام عملیات اجرایی گشوده می‌شود.

-         سردبیر نشریه می‌تواند کارهای زیر را انجام دهد:

 

-         بسته به این که کدام یک از گزینه‌های بالا را انتخاب کنید، امکانات متفاوتی در سامانه وجود دارد.

-         برای ارسال مقاله به داور، کافی است از فهرست داورهای موجود، فردی را برای داوری مقاله انتخاب کرد و مقاله را برای وی ارسال کنید.

-         امکان ثبت‌نام داور برای سردبیر وجود دارد.

-         برای ثبت‌نام داور جدید، با انتخاب گزینه «ثبت‌نام داور جدید»، مشخصات و نشانی ایمیل ایشان را وارد سامانه کنید.

-         تغییر وضعیت مقاله به در حال بررسی، امکان بررسی بعدی را فراهم می‌کند.

-         دبیر علمی امکان درج توضیحات لازم را روی مقاله دارد.

-         داور می‌تواند نظر قطعی خود را بر اساس یکی از گزینه‌های زیر اعلام کند:

 • قابل انتشار
 • بازنگری جزئی
 • بازنگری کلی
 • غیرقابل‌انتشار
 • نمی‌توانم مقاله را بررسی کنم.

-         با آن که این مجموعه در نگاه اول پیچیده به نظر می‌رسد، همان طور که خواهیم دید، کمک زیادی به انجام فعالیت‌های سردبیری نشریات دبیر علمی خواهد کرد. بنابراین به طور خلاصه سردبیر می‌تواند کارهای زیر را انجام دهد:

 1. مقاله را برای ارزیابی به دبیر ارسال نماید. همزمان فقط برای یک دبیر می تواند ارسال نماید.
 2. مقاله را برای ارزیابی به یک یا چند داور بفرستد.
 3. مقاله را برای ارزیابی اولیه یا تصمیم‌گیری نهایی برای اعضای هیأت تحریریه ارسال کند.
 4. نظر کارشناسی خود را در مورد مقاله درج کند.
 5. نظر نهایی بررسی (اعم از نظر شخصی یا نظر داوران) را برای نویسنده ارسال کند.
 6. نظر نهایی هیأت تحریریه یا تصمیم خود را در رابطه باعدم پذیرش مقاله در سامانه ثبت کند.


 

ارسال مقالات به داوری

با انتخاب نقش سردبیر از صفحه شخصی و انتخاب گزینه مقالات جدید، فرم مخصوص ارسال به داوری و تصمیم‌گیری در رابطه با مقالات به مانند تصویر زیر باز می‌شود.

 

فرم  اطلاعات کامل مقاله

 

 

فرم ارسال مقالات به داوری

فرم ارسال به داوری

 

مشاهده اطلاعات وضعیت پیگیری مقالات

فرم وضعیت پیگیری مقالات

 


(1 رای (ها))
مفید
مفید نیست

نظرات (0)
ارسال نظر
 
 
نام کامل:
ایمیل:
نظرات:
تایید کپچا 
 
لطفاً عبارتی که در تصویر می بینید را در کادر زیر وارد کنید. این عمل جهت جلوگیری از ارسال خودکار فرمها توسط برنامه های مخرب الزامی است.

Help Desk software by Kayako