Live Chat Software by Kayako
راهنمای داوری مقالات
منتشر شده توسط احمد سلطانی نژاد روشن 26 March 2016 12:53 PM

 راهنمای داوری

 

در سامانه‌های سنتی، داوران باید نظر خود را به صورت مکتوب، در قالب یک فرم یا به صورت تفصیلی در مورد مقالات بیان کنند. برای ایفای این نقش، سامانه مدیریت همایش‌های علمی سیناوب امکانات پویایی را در اختیار داوران و ارزیاب‌ها قرار داده است. در همان ابتدا و در قالب فرم اولیه ثبت‌نام، از افراد خواسته می‌شود که تمایل خود را برای پذیرش نقش داوری اعلام کنند. البته این اعلام آمادگی، برای نهایی شدن، نیاز به تأیید مدیر سامانه (مدیر اجرایی) دارد. مدیر سامانه می‌تواند به صورت مستقیم افرادی را به عنوان ارزیاب و داور در سامانه ثبت کند. به هر حال، افرادی که در سامانه به عنوان داور ثبت‌شده‌اند، وقتی با نام  کاربری و کلمه عبور وارد سامانه می‌شوند می‌توانند به عنوان داور به ایفای نقش بپردازند.

به منظور روان‌سازی فرآیند داوری مقالات، به محض اینکه دبیر علمی فردی را به عنوان داور مقاله مشخص کرد، ایمیلی حاوی ثبت‌نام ایشان به عنوان داور ارسال می‌شود و از وی درخواست می‌شود موافقت یا عدم موافقت خود را اعلام کند. در این مرحله نیازی به ورود به سامانه نیست. داور با انتخاب یکی از دو گزینه قبول یا رد داوری، نظر خود را در سامانه ثبت می‌کند. چنانچه داور، ارزیابی چکیده یا مقاله ارسالی را بپذیرد، پیوند دسترسی به اصل مقاله برای ایشان ارسال می‌شود. داور با کلیک روی این پیوند، بدون نیاز به نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه می‌شود و امکان داوری مقاله و دسترسی به اصل مقاله و فرم داوری برای وی فراهم می‌شود. به هر حال، برای آغاز به داوری،

این امکان نیز وجود دارد تا پس از مراجعه به سامانه و ورود نام کاربری و کلمه عبور، وارد صفحه شخصی داور ‌شوید

 راهنمای داوری  (پی دی اف

صفحه اختصاصی داور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرم مشاهده اطلاعات مقاله توسط داور

فرم داوری مقالات

نکات مهم در رابطه با داوری

-         بسیاری از همایش‌های علمی برای تسهیل فرآیند ارزیابی، فرم‌های از پیش طراحی‌شده‌ای را در اختیار داوران قرار می‌دهند. چنین فرمی را می‌توان با استفاده از سامانه سیناوب هم در اختیار ارزیاب قرار داد. فرم مذکور را مدیر اجرایی سامانه می‌تواند ویرایش کرده و سؤالات مورد نظر را اضافه یا کم کند.

-         امکان تغییر نظر داوری در رابطه با مقالات داوری شده وجود ندارد. بنابراین، شایسته است داوران در  ثبت نظرات خود دقت کافی داشته باشید.

-         مقالاتی که به داوری ارسال می‌شود، از طریق ایمیل به داور اطلاع‌رسانی می‌شود. داور می‌تواند با انتخاب گزینه‌های قبول یا رد داوری، بدون اینکه نیاز باشد وارد سامانه شود، نظر خود را اعلام کند.

-         برای مشاهده اطلاعات بیشتر در رابطه با یک مقاله، روی کد مقاله کلیک کنید. امکان کلیک روی کد مقاله بعد از داوری  به صورت خودکار غیرفعال می‌شود.

-         در مرحله اول فقط از داور خواسته می‌شود که آمادگی خود را برای داوری اعلام کند؛ می‌توانید گزینه قبول می‌کنم یا قبول نمی‌کنم را انتخاب کنید. بعد از انتخاب گزینه مورد نظر، دگمه ذخیره را انتخاب کنید تا نظر شما در سامانه ثبت شود.

-         تنها پس از قبول داوری مقاله، امکان مشاهده متن کامل مقاله وجود دارد.

-         به هر ترتیب، چنانچه داور در ابتدا بپذیرد مقاله‌ای را داوری کند، اما در ادامه کار نظر ایشان تغییر کند، این امکان وجود دارد تا به طور مشخص نظر خود را با گزینه "نمی‌توانم داوری کنم" در سامانه درج کند.

-         در سامانه مدیریت همایش‌های علمی سیناوب داور می‌تواند:

-                                     یک یادداشت اختصاصی برای نویسنده بنویسد

-                                     یک یادداشت اختصاصی برای دبیر علمی ارسال کند.

-                                     فرم اختصاصی ارزیابی را تکمیل کند.

-                                     یک فایل ویرایش شده یا همراه با یادداشت‌ها و حاشیه‌نویسی را  از طریق سامانه برای دبیر علمی ارسال کند. اغلب ارزیاب‌ها ترجیح می‌دهند نظر خود را در حاشیه  مقاله درج کرده یا با استفاده از امکانات ورد، مواردی را برای اصلاح و ویرایش مشخص کنند.

-         فایل ویرایش شده و نظرات تکمیلی خود را در قالب یک فایل متنی با استفاده از بخش بارگذاری فایل، ارسال کنید. فایل مذکور برای دبیر علمی و نویسنده ارسال می‌شود. البته این گزینه اختیاری است.

-         در پایان لازم است داور  نظر نهایی خود را در قالب یکی از پنج گزینه زیر مشخص شود:

  • مقاله پذیرفته شود
  • مقاله برای ارائه شفاهی پذیرفته شود.
  • مقاله برای ارائه به صورت پوستر پذیرفته شود.
  • مشروط به اعمال اصلاحات جزیی بدون نیاز به داوری مجدد
  • مشروط به اعمال اصلاحات اساسی (نیازمند داوری مجدد)
  • غیرقابل پذیرش

 

 

(0 رای (ها))
مفید
مفید نیست

نظرات (0)
ارسال نظر
 
 
نام کامل:
ایمیل:
نظرات:
تایید کپچا 
 
لطفاً عبارتی که در تصویر می بینید را در کادر زیر وارد کنید. این عمل جهت جلوگیری از ارسال خودکار فرمها توسط برنامه های مخرب الزامی است.

Help Desk software by Kayako